Filmy polityka, historia hiszpanii, wojna domowa

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polityka, historia hiszpanii, wojna domowa. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Główną bohaterką filmu jest Irlandka Mary Lavelle’a, która przybywa do Hiszpanii, by uczyć języka angielskiego córki doktora Vicente’a Areavaga. W malowniczych krajobrazach Półwyspu Iberyjskiego poznaje nową fascynującą kulturę i obyczaje. Jednocześnie jest świadkiem rozpoczynającej się wojny domowej w Hiszpanii. W tych okolicznościach zakochuje się w żonatym synu swojego chlebodawcy.
Guy Malyon w czasie studiów poznaje piękną Gildę Bessé, w której zakochuje się od pierwsze wejrzenia. Kilka lat później przychodzi stanąć w obliczu trudnych wyborów, jakich trzeba było dokonywać w czasach wojen w Europie. Piękna Gilda jest obiektem fascynacji innych mężczyzn, co budzi zazdrość w Guyu. Czy kobieta, która nie ma żadnych barier w życiu seksualnym, potrafi kogokolwiek pokochać?
Bohaterem biograficznego filmu jest „Walter” – generał Karol Świerczewski. Jego losy przedstawione zostały od rewolucji 1905 roku. Kolejna część obejmuje najważniejsze wydarzenia w dziejach Europy i udział w nich „Waltera”. Pierwsza wojna światowa, rewolucja październikowa, wojna domowa w Hiszpanii, wydarzenia w Polsce międzywojnia. Ostatnie lata życia to zdarzenia od utworzenia II Armii WP po walki z bandami UPA, w czasie których zostaje śmiertelnie ranny.


Wiosna, rok 1936. David, młody bezrobotny komunista, opuszcza rodzinny Liverpool i wyjeżdża do Hiszpanii, by tam walczyć z faszyzmem. Na miejscu dołącza do paramilitarnej międzynarodowej "Robotniczej Partii Marksistowskiej Unifikacji" (POUM). Kiedy David zostaje ranny postanawia wyjechać do Barcelony i przyłączyć się do innej grupy bojowników...
Rok 1931. Młody hiszpański żołnierz Fernando dezerteruje z armii i chroni się na farmie Manolo, ojca czterech pięknych córek: Rocii, Violetya, Clari i Luz. Kiedy córki odwiedzają ojca ulęgają urokowi młodego Fernando. On sam oczarowany jest każdą z nich. Problemy zaczynają się wtedy, gdy musi podjąć decyzję, którą z nich obdarzyć swoim uczuciem.
Adaptacja filmowa powieści Igora Newerlego „Pamiątka z celulozy”. Film prezentuje dalsze losy Szczęsnego (1. cz. – Celuloza) i walkę komunistów z reżimem sanacyjnym. Szczęsny demaskuje prowokatora, którego samowolnie zabija. Ponieważ grozi mu aresztowanie, wyjeżdża do Hiszpanii, aby wziąć udział w wojnie domowej…
Salamanka, lato 1936 roku. Wybitny pisarz i filozof, Miguel de Unamuno postanawia publicznie poprzeć wojskowy zamach stanu, który zdaniem jego autorów ma służyć uporządkowaniu niespokojnej sytuacji w kraju. Bez sprzeciwu aprobuje rozwiązanie rady miejskiej, której był członkiem i uznaje nominację do nowych władz miasta. Piastując funkcję rektora uniwersytetu w Salamance, podpisuje oświadczenie wydane przez uczelnię, w którym popiera się obronę chrześcijańskiej cywilizacji zachodniej przed niosącą destrukcję ideologią Wschodu oraz przewodniczy pracom komisji redukującej obecność na uczelni profesorów o lewicowych poglądach. Rząd republikański zwalnia Unamuno z funkcji rektora, czego on nie przyjmuje do wiadomości. Tymczasem generał Francisco Franco ze swymi oddziałami łączy się z frontem rebeliantów i rozpoczyna udaną kampanię z zamiarem przejęcia wyłącznego dowództwa nad wojną oraz władzy w kraju. Krwawe oblicze konfliktu i liczne wyroki pozbawiające wolności powodują, że Unamuno zaczyna podawać w wątpliwość swoje poglądy. Kiedy generał Franco przenosi kwaterę główną do Salamanki, Unamuno udaje się do niego z petycją o uwolnienie uwięzionych przyjaciół.
Dziennikarz Ricardo (Esai Morales) rozpoczyna śledztwo w sprawie zniknięcia słynnego poety i agitatora politycznego Garcii Lorki (Andy Garcia), który zaginął na początku hiszpańskiej wojny domowej w latach trzydziestych XX wieku.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…